با چاقی آشنا شویم .

بازدید: 10

چاقی تا چه اندازه میتواند برای سلامتی خطرناک باشد؟ 

در بین بیماریهای قابل پیشگیری، مرگ ناشی از چاقی مفرط، بعد از مرگ ناشی از دخانیات رتبه دوم رادارد. در مجموع طول عمر افراد چاق در مقایسه با افراد غیر چاق بطور متوسط 5/10 سال کمتر است.

 چگونه متوجه شویم که آیا چاق هستیم و یا وزن مناسبی داریم؟

در واقع هر وزن غیر مناسب و غیر ایده آل را اضافه وزن و یا چاقی می گوئیم. برای اندازه گیری وزن مناسب ار فرموا BMI استفاده میگردد.

Body Mass Index) BMI) یا حجم توده بدن مساوی است با وزن ( به کیلو گرم) تقسیم بر مجذور  قد( به متر)

BMI = وزن به کیلوگرم / مجذور قد ( به متر).

اگر وزن بالای خود را کاهش ندهیم چه بیماریهایی در انتظار ما است؟

شیوع بیماریهای همراه مثلا آسم در25% افراد چاق،  پرفشاری خون در بیش از 30% افراد،  بالا بودن قند خون در 20% افراد به دنبال عدم تحمل گلوکز ، بازگشت محتویات معده به مری (رفلاکس) در30- 20 درصد افراد، اختلالات هورمونی در خانمها، کبد چرب، فشار خون بالا و افزایش چربی خون که عوامل خطر برای ابتلا به بیماریهای قلبی میباشند، کاهش اعتماد به نفس این بیماران و نارضایتی از  وضعیت ظاهر خود عواملی هستند که لزوم درمان اصولی را در این افراد نشان میدهد. بیش از 50 درصد جامعه در حال چاق شدن میباشد و چاقی به دلیل کاهش فعالیت جسمانی و افزایش خوارکی های پر کالری به کودکام سرایت کرده است .

 مطالب مرتبط با چاقی را اینجا بخوانید :

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>