طب سوزنی گوش آلمان ها ,فرانسه و چین

بازدید: 20

طب سوزنی گوش آلمان ها ,فرانسه و چین

طب سوزنی گوش آلمان­ها، فرانسه و چین در خیلی از موارد با هم فرق می­کنند و این تفاوت سبب به­وجود آمدن دو مکتب متفاوت در طب سوزنی گوش شده است. هرچند طب سوزنی گوش از فرانسه منشأ گرفته و به­وسیله آلمان­ها و چینی­ها رشد پیدا کرده است، طب سوزنی گوش آلمان­ها کاملا بر اساس دیدگاه نورولوژی و تحریک عصب پایه­ریزی شده است و طب سوزنی گوش چینی­ها بر اساس فلسفه طب سنتی چین شکل گرفته است.

تنوع تجهیزات تشخیصی در طب سوزنی گوش فرانسه و آلمان­ها می­تواند یک ابزار قوی در دست پزشک برای تشخیص دقیق­تر و درمان بسیار بهتر باشد .

چینی­ها برای درمان نقاط طب سوزنی گوش از سوزن استیل، موکسا، خونگیری، دانه­گذاری، الکتراکوپانکچر و ماساژ استفاده می­کنند و از طرف دیگر آلمان­ها و فرانسوی­ها (غربی) از سوزن­های طلایی برای تقویت نقاط و نقره­ای برای تضعیف نقاط و دستگاه نقطه­یاب برای مشخص شدن مسیر حرکت، لیزر و فرکانس و فیلترهای رنگی و سوزن­های ASP استفاده می­کنند .

آلمان­ها معتقدند که دربیماری­ها تغییرات یونی در گوش دیده می­شود که به­وسیله دستگاه قابل اندازه­گیری است. پوست گوش فرد بیمار (مثل عصب در مغز) دچار افزایش یا کاهش یونی در هنگام بیماری می­شود. به همین دلیل باید افزایش یونی را کاهش و کاهش یونی را افزایش داد تا با برگشت به حالت سلامت یونی بیماری درمان شود و نمی­توان در هر دو مورد از یک نوع سوزن برای تصحیح یونی آن موضع استفاده کرد. برای اثبات این موضوع دستگاه­های آلمانی نقاط با تغییرات یونی را به­صورت طلایی ( یعنی موضع نیازبه تقویت دارد) و نقره­ای (یعنی این موضع افزایش یونی داشته و باید تضعیف شود) نشان می­دهد. فراموش نکنیم که مغز و غشای عصبی نیز از قانون تغییرات یونی پیروی می­کند .

ما در فیزیولوژی شاهد آن بوده­ایم که حرکت سدیم و پتاسیم به درون و بیرون غشای سلولی تراکم یونی آن موضع را مشخص می­کند و در هنگام بیماری این تراکم دچار افزایش یا کاهش می­شود.

اندازه­گیری دقیق الکتریکال پتانسیل پوستی یک نقطه به ما می­گوید که موضع دچار افزایش یا کاهش تراکم یونی شده است و برای درمان آن بیماری چه سوزنی می­تواند تصحیح و کمک کننده باشد. دستگاه نقطه­یاب خوب در کتب آلمان­ها به­عنوان تصمیم­گیر نهایی برای پزشک محسوب می­شود؛ یعنی اگر دستگاه نقطه طلایی یافت، باید از سوزن طلایی استفاده کرد و اگر نقره­ای، باید از سوزن نقره­ای استفاده کرد. مثلا برای درمان بیماری hyperprolactinemia که سبب ناباروری خانم­ها می­شود و بیمار در آن دچار افزایش تولید هورمون پرولکتین شده است، باید از سوزن نقره­ای استفاده کرد تا تولید کاهش یابد و دستگاه نیز نقطه را نقره­ای نشان می­دهد که در کتب طب سوزنی گوش چینی­ها چنین دقتی وجود ندارد و درمانگر فقط موضع را تحریک می­کند؛ ولی نه با این دقت و در نتیجه نتایج هم می­تواند چنین دقیق نباشد.

تجربه نشان داده که طب سوزنی گوش غربی هم در آموزش و هم در حل بیماری­های صعب­العلاج برای پزشکان آسان­تر است و براساس انطباق بر پاتوفیزیولوژی غربی می­تواند راهکارهای عملیاتی بدهد و با تکنولوژی روز دنیا جلو برود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>